Горіхи корисні – і це однозначно. На сьогоднішній день їх представлено на ринку досить багато, та й, швидше за все, кожен вид має унікальні властивості. Давайте розбиратися, чим корисні горіхи і які з них краще вживати щодня.

Всі ми чули, що горіхи корисні і їх потрібно їсти щодня невеликими жменями. Але якщо запитати, у чому конкретна користь цих продуктів, навряд чи хтось згадає більше, ніж наявність у них омега, які потрібні для покращення роботи мозку.
Так, безперечно, це факт. Але крім користі для мозку, мигдаль, арахіс, волоський горіх, кешью і фундук мають масу інших якостей. Зараз їх розглянемо, і ми впевнені, що після прочитання цієї публікації ви поїдете на закупівлю горіхів. І хочете, відразу ж «зіллємо», де можна придбати найсмачніші горіхи по оптовій ціні? Пишіть і ми скажемо...

Мигдаль – корисні властивості

За корисними властивостями мигдаль воістину король серед усіх відомих горіхів, адже в ньому максимальна кількість клітковини та білка. Цей горіх ідеальний для шкіри, волосся та нігтів, оскільки значно покращує їх стан за рахунок великого вмісту в ньому магнію та вітаміну Е – 36 % від добової норми у 30 грамах! Ще мигдаль позитивно впливає на роботу нервової та серцево-судинної систем.
І це не все. Мигдаль рекомендується вживати, якщо є проблеми з підвищенням рівня цукру в крові (ця проблема досить часто зустрічається, чи не так?). Антиоксиданти мигдалю сприяють нормалізації рівня цукру в крові, покращуючи роботу підшлункової залози.
Неважливо, в якому вигляді вживати мигдаль. Його можна їсти сушеним, смаженим, солоним або взагалі як добавку до якоїсь страви: він все одно не втрачає своїх якостей. До речі, фахівці рекомендують вживати мигдаль зі шкіркою, адже в ній міститься максимальна кількість корисних речовин. 
Якщо горіхи в чистому вигляді вас не спокушають, пропонуємо тоді готове рішення у вигляді шоколадної плитки Горіхи, яку ви можете знайти у нас на сайті. В ній є всі види горіхів у поєднанні із молочним шоколадом - чудове рішення для вас.

Користь арахісу

Незважаючи на те, що арахіс не зовсім горіх, ми все ж таки звикли його вважати таким. Тому і включаємо його до цього списку. В арахісі багато білка, жирів, вітамінів А, D, групи В, антиоксидантів. Також у ньому є речовини, які сприяють згортанню крові. А наявність магнію у великій кількості піднімає арахіс у списку найкорисніших горіхів у перші ряди, адже цей елемент зміцнює судини, відповідно знижує ризик виникнення інсульту та інших проблем, пов'язаних із серцево-судинною системою, що зараз особливо актуально. Практичко всі молочні плитки шоколаду в асортименті Laviva містять арахіс.

Корисні якості фісташок

Особливу любов до фісташок мають офтальмологи. Так-так, саме в цих горішках найбільший вміст вітаміну А, який необхідний для гарного зору та правильної роботи очей. І якщо для засвоєння вітаміну інші продути, що його мають, під час приготування потрібно змішувати з жирами, то при вживанні фісташок про це не варто турбуватися: у цих горіхах достатньо своїх рослинних жирів, що значно підвищує засвоєння вітаміну А. До того ж фісташки насичені амінокислотами, калієм, міддю, фосфором, магнієм та ін. Регулярне їх вживання сприяє кращій роботі серця та судин, регулюванню обміну речовин, а, отже, і схудненню, зміцненню імунної системи.

Волоський горіх у раціоні

Так як ці горіхи добре прижилися в нашій країні, то є найдоступнішими. При цьому їхня користь – незаперечна. І в першу чергу так, не дарма наші бабусі казали, що цей горіх корисний для роботи мозку, тому що його ядерця схожі на цей орган. Вчені довели, що регулярне вживання волоських горіхів покращує пам'ять та мозкову діяльність. Але це не всі корисні властивості волоських горіхів. Вміст великої кількості вітамінів В, С, Е, заліза, магнію, цинку та жирних кислот омега (3, 6, 9) роблять цей горіх якщо не королем, то принцом серед усіх горіхів. І відповідно регулярне його споживання благотворно позначається на роботі:імунної системи, що знижує ризик виникнення ракових захворювань;
нирок та сечовидільної системи, нормалізуючи її роботу;
гормональної системи, запобігаючи виникненню цукрового діабету; серцево-судинної системи; шлунково-кишкового тракту.

Кеш’ю у щоденному меню

Найдієтичніший горіх їх усіх горіхів, тому що в ньому багато поживних речовин. Кеш’ю містить у великій кількості цинк, магній, кальцій, залізо та натрій. Багатий на вітаміни А, В5, Е. Також на амінокислоту L-триптофан, головна роль якої – вплив на виділення гормонів серотоніну, що відповідає за радість та задоволення, та мелатоніну – гормону якісного нічного сну. Кеш’ю впливає на роботу серця, зміцнює судини та кістки, покращує функціонування ШКТ.

Найдієтичніший горіх їх усіх горіхів, тому що в ньому багато поживних речовин. Кеш’ю містить у великій кількості цинк, магній, кальцій, залізо та натрій. Багатий на вітаміни А, В5, Е. Також на амінокислоту L-триптофан, головна роль якої – вплив на виділення гормонів серотоніну, що відповідає за радість та задоволення, та мелатоніну – гормону якісного нічного сну. Кеш’ю впливає на роботу серця, зміцнює судини та кістки, покращує функціонування ШКТ.

Незважаючи на те, що всі горіхи є алергенним продуктом, саме кеш’ю має мінімальну алергенність. Дієтологи рекомендують вживати кеш’ю тільки в смаженому та очищеному вигляді, тому що в сирому горіху з лушпинням високий вміст речовини, що має назву кардол. Потрапляючи на чутливу слизову оболонку, вона здатна викликати опік.

Корисні властивості фундуку

Круглі ядерця лісових горіхів – це must love багатьох горіхоманів. У ньому величезна кількість білка (близько 20%), поліненасичених жирів, вітамінів С, Е, групи В, мінеральних речовин – калію, заліза, фосфору, цинку… Все це в комплексі позитивно впливає на роботу органів та систем нашого організму. Наприклад, регулярне вживання фундука захищає від виникнення тромбозу, регулює рівень холестерину в крові, зміцнює імунітет, впливає на роботу головного мозку, покращує стан шкіри.